Ostatnia aktualizacja strony: 07.11.2023, 12:25

Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci do przedszkola

Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci obowiązujace w Miejskim Przedszkolu Nr 18 w Legnicy

 

I. PROCEDURA PRZYPROWADZENIA DZIECI DO PRZEDSZKOLA NR 18

1. Dziecko przyprowadzane jest do Przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) bądź inne osoby przez nich upoważniane. To oni odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w drodze do Przedszkola, aż do momentu przekazania go nauczycielowi Przedszkola.

2. Dzieci należy przyprowadzać do przedszkola do godziny 8⁰⁰.

3. Potrzebę późniejszego przyprowadzenia dziecka do przedszkola należy zgłosić nauczycielce w grupie dzień wcześniej lub telefonicznie w tym samym dniu, ale nie później niż do godziny 8¹⁵.

4. Rodzice lub opiekunowie przyprowadzając dziecko do przedszkola mają obowiązek przekazać je pod opiekę nauczycielki. Niedopuszczalne jest pozostawienie dziecka samego pod przedszkolem, tak, aby „samo weszło”.

5. Rodzic przyprowadzając dziecko do przedszkola przekazuje je nauczycielce pracującej z dziećmi w sali na parterze (I gr.) do godz. 7ᵒᵒ, po tej godzinie w sali na parterze zostaje z nauczycielką grupa najmłodsza, a grupy starsze wraz z nauczycielką udają się na I piętro i tam przebywają razem do godz. 7³⁰, po tej godzinie grupa III ze swoją panią udaje do swojej sali na II piętrze.

6. Dziecko przyprowadzane do przedszkola musi być zdrowe. Po chorobie dziecka należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

7. W trosce o zdrowie innych dzieci, w wypadku podejrzeń nauczycielki o chorobie dziecka (gorączka, kaszel, katar, wysypka lub inne ) nauczycielka ma prawo odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola lub zażądania okazania aktualnego zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka.

8. Nauczyciel odbierający dziecko od rodziców ma obowiązek sprawdzić, czy dziecko nie przynosi ze sobą przedmiotów lub zabawek, które mogą stanowić zagrożenie dla innych dzieci.

II. PROCEDURA ODBIORU DZIECKA Z PRZEDSZKOLA NR 18

1. Dzieci są odbierane z przedszkola przez swoich rodziców lub prawnych opiekunów.

2. Fakt odbierania dziecka z przedszkola, szczególnie gdy odbywa się to z ogrodu przedszkolnego, rodzice powinni zwyczajowo zaakcentować, tak aby nauczyciel odpowiedzialny za dziecko wiedział, że zostało ono odebrane.

 

3. W chwili odbierania dziecka z budynku przedszkola, rodzic wywołuje je przez domofon lub udaje się osobiście do danej sali, w której znajdują się dziecko.

4. Rodzice lub prawni opiekunowie mogą upoważnić do odbioru dziecka z przedszkola inne osoby pełnoletnie.

5. Osoba niepełnoletnia nie może odbierać dziecka z przedszkola.

6. Rodzice lub prawni opiekunowie podpisując upoważnienie dla innej osoby biorą pełną odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo dziecka w czasie powrotu do domu z upoważnioną osobą.

7. W przypadkach konieczności odebrania dziecka przez osobę nieletnią powyżej 14 r. rodzice wyrażają na piśmie zgodę opatrzoną stwierdzeniem, iż ponoszą pełną i całkowitą odpowiedzialność za zdrowie i życie nieletnich podczas powrotu do domu.

8. Upoważnienia dokonuje się pisemnie na odpowiednim druku i musi być ono podpisane przez obydwoje rodziców dostepny u nauczycielek

9. Druki upoważnień wydaje nauczyciel-wychowawca grupy, do której uczęszcza dziecko.

10. Upoważnienie ważne jest na jeden rok szkolny.

11. Upoważnienia przechowuje nauczyciel w dokumentacji grupy, natomiast w miejscu wyznaczonym przez nauczycielki powinna znajdować się aktualna lista osób upoważnionych do odbioru dzieci z każdej grupy. Listy powinny być aktualizowane przez nauczycielki grup na bieżąco.

12. Na telefoniczną prośbę rodzica osobie bez pisemnego upoważnienia, dziecko nie będzie wydane.

13. W razie jednorazowej sytuacji zmuszającej rodziców do odebrania dziecka przez inną osobę niż wskazana w upoważnieniu, rodzic powinien zgłosić ten fakt rano nauczycielce w grupie wraz z pisemnym upoważnieniem dla tej osoby do odbioru w danym dniu.

14. Na prośbę nauczyciela osoba odbierająca dziecko z przedszkola powinna okazać potwierdzający jej tożsamość dokument ze zdjęciem.

15. Osoba odbierająca dziecko z Przedszkola nie może znajdować się pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających lub w innym stanie, który będzie wskazywał, że nie będzie mogła zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W takiej sytuacji personel ma prawo nie wydać dziecka i zatrzymać je w placówce do czasu wyjaśnienia sprawy. O takich okolicznościach niezwłocznie należy powiadomić Dyrektora Przedszkola i jak najszybciej skontaktować się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.

16. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jedno z rodziców musi być poświadczone przez stosowne orzeczenie sądowe.

17. Rodzice lub prawni opiekunowie mają obowiązek odebrania dziecka z przedszkola najpóźniej do określonego czasu funkcjonowania placówki tj. do godz. 17ºº.

Postępowanie w przypadku nieodebrania dziecka z Przedszkola

1. W przypadku nieodebrania dziecka z Przedszkola w godzinach funkcjonowania placówki nauczyciel odpowiedzialny za dziecko zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie Dyrektora placówki, a także skontaktować się telefonicznie z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka lub inną upoważniona osobą, wskazaną w upoważnieniu.

2. W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub innych osób upoważnionych nauczyciel obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji Policję.

3. Do czasu odebrania dziecka przez rodziców (prawnych opiekunów), inną upoważnioną osobę lub Policję nauczyciel nie może wyjść z dzieckiem poza teren Przedszkola ani pozostawić dziecka pod opieką innej osoby.

Metadane

Data publikacji : 15.04.2014
Data modyfikacji : 16.04.2014
Podmiot udostępniający informację:
Miejskie Przedszkole Nr 18
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Alicja Olewińska- Woronowicz
Osoba udostępniająca informację:
Alicja Olewińska- Woronowicz Miejskie Przedszkole Nr 18
Osoba modyfikująca informację:
Alicja Olewińska- Woronowicz

Opcje strony

©-2024 Miejskie Przedszkole Nr 18. Zintegrowany System Biuletynów Informacji Publicznej BIP-E.PL